Adnan Menderes Blv. No:8/A

Çeşme / İzmir / Türkiye

0850 850 73 56

Bize Ulaşın

Havuz Kimyasallarının Yanlış Kullanımı

Havuzlar için gerekli her türlü bakım faaliyetinin düzenli şekilde, periyodik olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle bu konuda kullanması gereken havuz kimyasalı ürünleri büyük öneme sahiptir. Nitekim birçok insanın girip çıktığı havuzlar sağlık açısından devamlı steril halde dezenfekte edilmiş olarak tutulmalıdır. Havuzların berrak ve temiz kalmasını sağlayan kimyasal ürünler, insan sağlığına karşı herhangi bir zarar teşkil etmez.

Doğru ölçümler ışığı altında kullanılacak havuz kimyasalları, profesyonel çalışma ile belirlenmelidir. Özellikle her ilaçlamanın ardından tekrar bir değerlendirme yapılarak buna göre yeni ölçümler çıkarılmalıdır. Özellikle kalsiyum sertliği, alkanilite ve stabilizatörler ile havuzun kimyasal açıdan pH dengesi, istenilen düzeyde tutulabilmektedir.

Havuz Kimyasallarında Yapılan Yanlışlar

Havuzların periyodik olarak gerçekleştirilen bakımları büyük öneme sahiptir. Özellikle havuz kimyasalı çeşitlerinin mutlaka dengeli biçimde kullanmasına, doğru denge ölçümlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu bağlamda birçok yanlışın yapıldığını söylemek mümkün.

- Serbest klor kullanımı mutlaka her havuz için farklı miktarlarda ele alınmalıdır. Yanlış miktar havuzlarda bakteri, mikroorganizma ve yosun oluşumuna sebep olmaktadır.

- Havuzun alkalilik seviyesi yanlış şekilde yükseltilebilmektedir. Bu yanlış önlemek için doğru pH dengesi adına borat mineralleri değerlendirebilir.

- Hazırlanacak olan kimyasal için kullanılan kapların temiz olmasına mutlaka özen gösterilmelidir. Kirlenmiş ve zararlı kaplar ile kimyasalların karışımı havuza zarar verebilmektedir.

- Manuel yapılacak klor uygulaması konusunda mutlaka işlemin gece yapılmasına dikkat edilmelidir. Nitekim uygulama ardından havuzun en az 4 saat çalışması gerekir. Gündüz yapılan çalışma yanlışlığı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Denge Yakalanmamış Havuz Kimyasalı Kullanımı

Değişik amaçları ve özelliklerine bağlı olarak farklı havuz kimyasalları bulunmaktadır.

- Granül klor

- PH düşürücü

- Berraklaştırıcı ve parlatıcı

- Çöktürücü

- Yosun önleyici

- Havuz temizleyici

Tüm bu ürünlerin ortak paydası mutlaka dengeli şekilde kullanılmasıdır. Havuzların boyutlarına, kullanıldığı alana ve diğer özelliklerine bağlı olarak kimyasal ürünlerdeki miktarlar değişkenlik göstermektedir. Standart miktarlar kullanılması, istenilen sağlıklı havuz ortamının yakalanmasına engel olmaktadır.

Kaliteli ve Güvenilir Havuz Kimyasalları

Özellikle güven vermeyen havuz kimyasallarının kullanılması, havuzlarda sağlıksız bir ortam oluşmasına neden olmaktadır. O yüzden mutlaka bilindik ve önemli markalar dahilindeki havuz kimyasallarının değerlendirilmesine özen gösterilmelidir.

Copyright © 2019 Tüm hakları saklıdır.